Poodides pakutavate mänguasjade hulk aina suureneb ja seda keerulisem on teha valikuid, milliseid mänguasju lapsele osta, milliseid mitte. Esimesed lelud kogunevad mänguasjakasti märkamatult ja ühtäkki on terve lastetuba mänguasju täis, aga vahel pole pisipõnnil ikkagi huvi millegagi neist mängida. Mänguasjade ostmine võib nii mõnelgi korral olla paras peavalu. Siinkohal toome välja viis lihtsat nippi, mida mänguasjade ostmisel tasub silmas pidada ning kuidas säilitada lapse huvi oma olemasolevate mänguasjade vastu?

1. Vali mänguasju, mille põhiosale on võimalik osta erinevaid lisasid

Mitmed mänguasjatootjad on juba mõelnud sellele, et kui põhimäng hakkab last ära tüütama, oleks võimalik väikeste muudatuste ja lisadega teha see taas uueks ja põnevaks. Tihtilugu võivad selliste mängude põhiosad maksta küll rohkem kui mõni teine mänguasi, aga kokkuhoid tulebki just lisade ostuga, mis annab mängule taas olulise uudsuse.

Selliseid erinevaid lisavariante leidub laialdaselt näiteks konstruktor- ja lauamängude puhul, mis annavad uut värskust ka vanemale mängule, sest üheskoos tuleb kohaneda uue olukorraga, mida uued nupud ja reeglid endaga kaasa toovad. Kui lisasid on kogunenud juba mitmeid, siis annab uudsust tekitada ka erinevate lisade kombineerimine, sest siis tuleb taas katsetada ja valida uusi strateegiaid, leidmaks neist kõige edukam. Ka komplekteeritav Kõnevurr on välja töötatud sellise põhimõttega, et mängukettad oleksid vahetatavad ja pakuksid mängurõõmu võimalikult pikaks ajaks.

Komplekteeritav puidust Kõnevurr on investeering lapse arendamiseks aastateks ja isegi põlvkondadeks. Tänu pidevale tootearendusele saab mängu täiendada erinevate mänguketastega. Klikka pildile, et valikuga tutvuda!☝️

2. Mänguasi võiks olla arendav

Mäng on väga hea õpetaja ja läbi mängu õpime kõige paremini just noores eas. Seepärast tasub mänguasjade valikul eelistada neid, mis võiksid arendada mõnda lapse jaoks olulist oskust. Lisaks lapsejuhitud rollimängudele on selliseks vahenditeks on näiteks erinevate kujunditega klotsid, mis tuleb õigest august läbi torgata, värvi järgi sorteerida, pusled, . Läbi selle tegevuse õpib laps kujundeid paremini tajuma ja need annavad parema ruumitaju.

Kõnevurri mängukettad ja lauamängud MINU PÄEV ja MÄNGURING aitavad näiteks arendada eneseväljendust ja lapse sõnavara. Sellised mängud käivitavad lapse kujutlusvõime ja mängulises vormis jutustamise käigus õpib ta paremini oma enda analüüsima ja mõtteid väljendama. Kõnevurri mänguketas MINA OLEN VÄÄRTUSLIK aga toetab lapse positiivset sisekõne. SENSOORNE mänguketas toetab lisaks traditsioonilisele viie põhimeele arengut ka tasakaalu, süva- ja sisetundlikkuse meelt. Selliste oskuste arendamine annab lapsele lisaks mängulustile ka omajagu enesekindlust.

Kõnevurri lauamängud. Kes komplekteeritavat Kõnevurri ei soovi, saab mängukettad osta eraldiseisvate lauamängudena. Klõpsa pildile, et tutvuda valikuga!☝️

Lengu tootevalikus ka tavapärasest erinevad kahepoolsed doominod „Sarnase kõlaga sõnad“, mis lisaks lõbusale ajaveetmisele arendavad häälikute ja häälikupikkuste kuulamis- ning eristamisoskust. Sellised mängud rikastavad lapse sõnavara, toetavad õigekirja kujunemist ja arendavad lugemisoskust.

Doominomäng "Sarnase kõlaga sõnad" õpetab lugema! Mängukaardid on lapsele käepärase suuruse ja paksusega.  Saadaval kahes erinevas raskusastmes- kirjatähtede ja trükitähtedega. Valmimud koostöös Eesti logopeediga☝️

3. Vaheta mänguasju!

Kui ühel hetkel avastad, et kokku on kogunenud juba liiga palju mänguasju, tasub osa unarusse jäänud leludest märkamatult kokku koguda ja nad kastiga laste toast ära viia. Mõne kuu möödudes, kui laps on alles jäänud leludest ära tüdinenud, saab hoiule pandud kasti koos mänguasjadega taas välja tuua. Vanade mänguasjade taasavastamine pakub lapsele sarnast emotsiooni nagu uue lelu pakendist avamine, mistõttu on tal taas mõneks ajaks veidi kõrgendatud huvi selle mänguasjaga mängida. Proovige järele!

Pane aeg-ajalt osa mänguasju peitu

Pane aeg-ajalt osa mänguasju peitu, et need mõne kuu möödudes jälle välja võtta. Avastamisrõõm garanteeritud!

4. Iga mängu jaoks ei ole vaja poest uusi asju osta

Vahel piisab loovusest, et igapäevastest esemetest saaksid hetkeks mänguasjad. Nii võib põrandaharjast saada puuhobune, kellega seigelda seitsme maa ja mere taha või tavalistest tekkidest ja linadest kõige maagilisem onn. Näidates lapsele sellist  eeskuju, areneb ka tema fantaasia ja omandab sellega ühe eluks väga vajaliku oskuse.

Käepärastest tekkidest ja patjadest onni ehitamine on põnev ja arendav tegevus!

5. Mäng võiks kasvada koos lapsega

Mänguasjad peaksid vastama enam-vähem eale, oskustele, olema jõukohased, et laps saaks mängides õige eduelamuse. Tihti kasvab laps mänguasjast välja ja see jääb seisma. Rahakotile ja keskkonnale sõbralikum oleks kui mängu raskusastet saab kohendada vastavalt lapse arengule. Lengu jututäringud on suurepärane näide sellisest mängust. Väiksemad lapsed veeretavad täringuid, ehitavad torne vmt. Kui laps ütleb juba sõnu, saab vaadata pilte täringute pealt.  Vanemad lapsed loovad piltide järgi 2-3 sõnalisi lauseid. Eelkooliealised jutustavad kaheksa täringu põhjal jutukesi kasutades loovust ja fantaasiat. Juba võõrkeelt õppivad lapsed saavad kasutada jututäringuid keele õppes sõnavara kinnistamiseks ning lauseloomeks.

Lengu puidust jututäringutega saab mängida kolmes erinevas raskusastmes ning kasutada ka ehitamiseks. Vaata videotutvustust!☝️

Üldjoontes tasub enne ostu sooritamist kriitiliselt mõelda ja küsida endalt, milline on sellest saadav kasu ehk mida võiks laps seda asja kasutades õppida, kas seda lelu saab pikemaajaliselt kasutada ehk kas see kasvab koos lapsega ja kas see on multifunktsionaalne ehk saab kasutada ka teistes mängudes andes esemele uue rolli. Kõige paremad mänguasjad aitavad lapsi nende arengus selliselt, et nad seda ise ei märkagi. Usalda end ja vaata, mis sinu lapsele huvi pakub. Kui sa teadlikult tahad, et ta arendaks teatud oskust, siis saab seda mängu kaudu suunata palju lihtsamalt kui sundides.

Lengu on kodumaine arendavate mängude tootja. Meie eesmärk on pakkuda teaduspõhiseid, samas mängulisi vahendeid, mis toetavad lapse arengut ja on kasutamiseks nii spetsialistidele kui ka peredele. Tutvu tootevalikuga meie e-poes!