Tihti kuuleme, et vanemad ja õpetajad räägivad, et lapsed teevad suvepuhkusel olles suuri arenguhüppeid. Kuidas see siis lapse arengule kaasa aitab?
Õue!
Kõige lihtsam asi, mida saab suvel lapse arengu heaks teha, on lasta tal õues olla! Suvi pakub lastele palju sensoorseid kogemusi. Õhtuti võib näha eredaid päikeseloojanguid, päeval aga vaadata peenras kasvavaid värvilisi lilli ja nuusutada nende head lõhna. Näol võib tunda pehmet suvetuule paitamist, näpu või varbaga saab katsuda sooja merevett. Ronida saab nii puude otsas kui muulil kivide peal, maitsta marjapõõsal valmivaid hapukaid marju või korjata teeääres kasvavaid hapuoblikaid.
Õues on parem mängida ka erinevaid segadust tekitavaid mänge, näiteks veesõda, terve kehaga maalimist või mudamänge. Koristada on lihtsam ning lapsed saavad valla lasta oma loovuse ning õppida tänu sellele ka eneseregulatsiooni ehk võimet juhtida oma emotsioone ja käitumist vastavalt olukorrale.
Sotsialiseerumine
Suvel on kõik pargid lapsi täis ja see on hea võimalus õpetada lapsele, kuidas leida endale mängukaaslasi, kuidas nendega suhelda ja koostööd teha. Spontaanset suhtlusolukorda on raske saada lasteaiast või huviringist, kus lapsed peavad reeglitega keskkonnas tavaliselt nelja seina vahel koos juhendajaga koos tegutsema. Pargid või mänguväljakud on selleks ideaalsed kohad.
Päike ja värske õhk
Suvel paistab väljas ka särav päike. Tõepoolest, kui liialt päikese käes ilma kaitseta viibida, võib saada põletuse, kuid piisav hulk päikest annab meie kehale D-vitamiini. See on oluline paljudes kehas toimuvates protsessides, alates luude arengust kuni immuunsüsteemini ning heast unest parema meeleolulini välja.
Sport teeb osavaks ja tugevaks!
Suvel on võimalus tegeleda paljude spordialadega, näiteks rattasõit, ujumine või lihtsalt jalutamine. Liikumine on oluline just kasvufaasis olevate laste luude tugevdamisel, parandab südame ja veresoonkonna tööd ning ajuvereringet.
Õues on ka palju riske, millega lapsed peavad silmitsi seisma. Puu otsa ronides võib sealt alla kukkuda ja tõukerattaga sõites ninali lennata, aga just sellistest olukordadest õpitaksegi kõige rohkem ja nii ollakse valmis ka teiste elus ette juhtuvate uute ja tundmatute olukordade jaoks.
Neli õuemängu lastega mängimiseks:
- Tähejooga: Mängijad teevad üksteisele oma kehaga erinevaid tähti ja teised peavad ära arvama, mis tähega on tegu. Samuti on võimalik kõik moodustatud tähed üles pildistada ja pärast endale tähealbum teha.
- Mina näen: See on mäng, kus kõik mängijad vaatavad ringi ja üks neist ütleb, et tema näeb mingi tähega asja. Näiteks: “Mina näen oma silmadega midagi, mis algab T häälikuga.” Ja teised peavad ära arvama, millest kaaslane räägib.
- Müstilised pilved: Mängijad on selili maas pikali ja hakkavad uurima ja kirjeldama pilvi. Pilved võivad moodustada erinevaid toredaid pilte, näiteks seen, süda, kass.
- Looduse kunstnik: Lapsed otsivad loodusest erinevaid asju, millega moodustada, kokku kleepida või maalida meelepärane pilt. Kasutada võib näiteks erinevaid samblad, marju, oksasid, liiva jne.
Puhkama peab ka!
Küll aga ei tohiks laste suve liialt täis pakkida. Kõikidel inimestel ja lastel on vaja aega ka lihtsalt puhkamiseks ja logelemiseks. Tänu sellele paraneb meie vaimne tervis ja suudame pärast rohkem lennukaid ideid genereerida.
Lengu on Eestimaine õppemängude tootja. Mängud valmivad koostöös omal erialal praktiseerivate spetsialistidega. Vaata meie e-poodi.