PSÜHHOLOOG | Kuidas toetada lapse vaimset tervist?
Psühholoog Rita Rätsepp
Minu käest küsitakse tihti, et kas tõesti on laste ja noorte vaimse tervise olukord läinud aina hullemaks ja mis on need põhilised probleemid millega psühholoogi poole pöördutakse. Saan kahjuks kinnitada, et noorte vaimse tervise probleemide süvenemine on tõesti murettekitav teema. Eriti viimastel aastatel on märgata nii vaimse kui füüsilise tervise väga tõsist halvenemist. Valdavalt on teemaks keskendumisprobleemid, stress, depressioon aga aina rohkem on ka suitsidaalseid mõtteid ning segadust ja rahulolematust oma sooga. Mis võivad olla selle põhjustajateks? Need mured, millest me räägime on valdavalt tagajärjed aga peaküsimus on, et miks laps nendesse olukordadesse jõuab? Ma näen paljuski põhjusena eneseteadlikkuse puudumist, seeläbi ka madalat enesehinnangut.
Lapse peamine ja olulisem mõjutaja on tema kasvukeskkond. Valdav noorte vaimse tervise probleemide põhjus on armastuse puudumine ja üksindus. Mul oli hiljuti kabinetis tüdruk, kes on ennast korduvalt lõikumisega vigastanud. Ta vihkab ennast ja ei tunne, et teda armastatakse, ta pole kellelegi vajalik. Emaga rääkides selgub, et loomulikult ta armastab oma tütart ja lapsel on kõik ju olemas. Kodust elu kaardistades selgub, et isa on koguaeg tööl, ema mängib peale tööd diivanil telefonis ussimängu ja laps on üksi oma toas. Kõik elavad nagu koos aga suhtlus on tegelikult olematu. Ja selliseid näiteid on kümneid ja kümneid.
Kõigil on koguaeg kuhugi kiire. Aega enam pole. Muidugi, kui rõhk on rahal, saavutustel, tarbimisel, siis ongi fookus seal ja laste ja perega kvaliteetaja veetmiseks enam aega polegi. Vanemad soovivad pakkuda oma lastele nö ideaalset elu aga tegelikkuses vajab laps hoopis midagi muud. Ta vajab oma vanemate TÄHELEPANU ja AEGA. Väidetakse, et isegi 15 min kvaliteetaega lastega on juba neid toetav.
Lapsed kurdavad, et neil tegelikult pole kellelegi oma muredest rääkida. Uuringud ütlevad, et iga kaheksas laps Eestis tunneb nii ja kui lapsel pole kellegiga oma muresid jagada, kapseldub ta endasse. Kui oluline on vanematel võtta see aeg ja päriselt olla lapse jaoks olemas ja rääkida nendega. Ääretult oluline on ka kuulamine. Päriselt ja hinnanguvabalt kuulata.
Lapse enesehinnang kujuneb armastuse kaudu. Selle kaudu, kui vajalikuna ta ennast tunneb; usust ja teadmisest, milleks ta on võimeline; kuidas teda hinnatakse ja väärtustatakse. See kujuneb temaga suhtlevate täiskasvanute peegelduse kaudu. Lapse esialgne minapilt kujuneb välja kolme-nelja aastaselt. See koosneb teadmistest iseenda kohta ning suhtumisest iseendasse. Enesehinnang kujuneb selle kaudu, kuidas lapse kasvukeskkonnas olevad täiskasvanud teda näevad ja talle seda väljendavad.
Jutustamine ja lugude rääkimine on lapse arengule, minapildi kujunemisele ääretult oluline. Sellega tuleks alustada juba maast madalast. Lengu Kõnevurri mängukettad/lauamängud „Minu päev” ja „Mina olen väärtuslik” on väga head abivahendid laste ja vanemate omavahelise sideme loomisel ja hoidmisel. Laps saab rääkida oma lugusid ja seeläbi koos vanemaga õppida iseennast paremini tundma. Märkama enda sees ja ümber toimuvat, lahendama probleeme, leidma alternatiivseid probleemilahendusoskusi, erinevaid eneseabi – ja lõdvestustehnikaid. Laps üksi ei õpi neid! Selleks vajab ta vanemaid, kes suunavad, aitavad, toetavad ja julgustavad teda.
Kõnevurri mänguketas "Mina olen väärtuslik" autor psühholoog Rita Rätsepp
Enesemeisterlikkus tuleb läbi õppimise. Igas olukorras on kasvamise ja õppimise võimalused. Alati saab valida kuidas erinevates olukordades reageerida. Kas võtta toimuvat kergusega või raskusena, kas reageerida positiivselt või negatiivselt või kuidas üldse toimida. Lastega tegeledes, neid suunates kasvatame endast teadlikke, tasakaalus ja vastutustundlikke inimesi.
Suurim väljakutse elus on igapäevane elu ise. Igapäevaste teemadega toimetulek õpetab lapsi väikeste sammudega toime tulema elus ette tulevate probleemide ja muredega. Mida teadlikum on laps endast, seda toimivam täiskasvanu temast kasvab. Lapse maailma ja mängude vastu huvi tundes ning neis aktiivselt osaledes kujundate koos ühiseid pereväärtuseid, mis toetavad lapse hilisemat sotsiaalset ja emotsionaalset toimetulekut.
Psühholoog Rita Rätsepp
Lengu on kodumaine arendavate mängude tootja. Meie eesmärk on pakkuda teaduspõhiseid, samas mängulisi vahendeid, mis toetavad lapse arengut ja on kasutamiseks nii spetsialistidele kui ka peredele. Tutvu tootevalikuga meie e-poes!